A digitális technikára mutogatva sokan azt mondják, hogy a könyv halott, de ez nincs így. Még mindig rengetegen vannak, akik imádják a könyv illatát, és azt az érzést, amikor egy fotelbe kucorodva lapozgatják, nem adnék semmiért. Könyvet adna ki? Csak bátran, biztosan lesz olvasótábora!
A könyv megírása után az alábbi feladatok hárulnak önre:
- helyesírás ellenőrzés, javítás
Mielőtt kiadja a kezéből, olvastassa át a kész művet laikusokkal, és szakemberekkel is. A lényeg, hogy lássák kritikus szemek, hiszen csak így lehet kiszűrni a kisebb-nagyobb hibákat. - illusztrátor keresése
Amennyiben szeretné színesebbé tenni a könyvet, ajánljuk, hogy dobja fel rajzokkal, grafikákkal. A megfelelő szakember kiválasztása, és a rajzok elkészítése időbe telik, ezért időben kezdje el a keresést. - szerkesztés
- ISBN szám beszerzése
Az ISBN szám igényléséhez egy levelet kell küldenie az Országos Széchényi Könyvtár ISBN Iroda postacímére (Budapest, Budavári Palota, F ép. 1827), vagy e-mail címére (isbn@oszk.hu) a következő adatokkal:- a kiadó neve (a cége vagy egyéni vállalkozása neve, vagy a saját neve)
- címe,
- telefon- és faxszáma,
- e-mail címe,
- honlapjának URL-je,
- a kapcsolattartó személy neve,
- a könyv(ek) címe és köteteinek száma
A nagy könyvkiadók hátrányai:
- a könyvről készült fél oldalas összefoglalókat az esetek 99%-ban visszautasítják (például azért, mert nem illik a kínálatukba)
- sokat kell várni a válaszukra
- ha kiadják, és vállalják a terjesztést, csak kötetenkénti díjazást kaphat, nem a bevétel teljes összegét
Ha nem szeretne a nagy könyvkiadókkal szerződni, akkor vegye fel a kapcsolatot egy magánkiadóval.
Önköltséges kiadás
Az önköltséges kiadás is egy módszer, és ebben a nyomdák nagy segítséget nyújthatnak. Ekkor még mindig megegyezhet a könyvkiadókkal a könyvesbolti, vagy webshopos terjesztésről, de érdemes jó előre megérdeklődnie a feltételeket és a költségeket.
Érdemes felkeresni a kisebb nyomdákat is ajánlatkéréssel, és miután begyűjtötte a válaszokat, okosan mérlegelni.
Ne lepődjön meg, ha azt tapasztalja, sehol sincs egy feltüntetett ár, hiszen az ár megállapítása nagyon sok mindentől függ.
Az árajánlat összege a könyv alábbi paraméterei szerint kerül meghatározásra:
- példányszám
- méret
- terjedelem
- borító papírja
- borító nyomás (színek száma)
- felületkezelés a borítón
- belső lapok (belív papírja)
- belív nyomás (színek száma)
Digitális nyomdák
A digitális nyomtatás egyik előnye, hogy már kis példányszámban is gazdaságos a gyártás. Ráadásul gyorsan és jó áron is elkészülhet. A digitális nyomda gyorsaságát bizonyítja, hogy akár 2 munkanap alatt is elkészül a nagy mű.
Ofszet nyomdák
Az ofszet nyomdákat 500-1000 darab és afölött érdemes felkeresni, hiszen az ofszet technológia már nagyobb példányszámot követel a digitális nyomtatásnál. A gyártás teljes lebonyolításához ebben az esetben nagyjából 5 munkanap szükséges, de természetesen nyomdája válogatja.
Ha jól dönt, nem lesz szüksége súlyos milliók befektetésére, és hitel felvételéhez ahhoz, hogy a kezébe foghassa a friss, nyomdaszagú könyvét.
Tippek:
- érdemes a tiszteletpéldányokra is költeni, hiszen így sokkal nagyobb esélye van arra, hogy jó híre megy a könyvének
- az ár meghatározásánál ügyeljen arra, hogy magasabb legyen, mint az előállítási költség
- gondoljon arra, hogy hol fogja tárolni a könyveket
- mindenképp költsön marketingre is
Szükséges egy aktív marketingstratégia, és némi elszántság. Mindenképp készítsen bemutatkozó honlapot (bloggal), Facebook-oldalt, adjon le példányokat könyvtárakba, és szervezzen rádiós, sajtós (napilap, szaklap) megjelenéseket. Ha a könyv stílusa megengedi, akár felolvasóesteket is szervezhet! Szóljon hozzá az irodalmi fórumokhoz is.- ha szükséges, gondoskodjon a szabadalmi bejegyzésekről
Önben is fellobbant a vágy, hogy alkotását mások is olvassák? Akkor ne hagyja a fiókban porosodni, válassza a magánkiadást, vagy más nevén szerzői kiadást.
Főként első kötetes íróknak ajánljuk, hogy ily módon tegyék meg az első szárnycsapásokat.
Várjuk az arajánlatkérését.
Kérdése van? A kapcsolatot itt veheti fel velünk.